KATARZYNA CZAJKA

Katarzyna Czajka to ja. Jestem malarką zaangażowaną społecznie, scenarzystką, producentką i reżyserką treści literackich, edukacyjnych oraz reklamowych, organizatorką wydarzeń artystycznych, prezesem "Fundacji Godnie Żyć”, inicjatorką projektu społecznego "Dom Antoniego". 
DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA
Jestem Członkiem Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Wszechstronną (a co, trzeba siebie trochę pochwalić) pasjonatką tworzenia i kreowania oryginalnych dzieł sztuki, przy wykorzystaniu różnych technik pracy. W swojej twórczości bardzo często podkreślam konieczność pokochania siebie jako podstawowy warunek akceptacji i bycia cząstką lokalnej społeczności, współdziałania z innymi, pomimo różnic.
MALARSTWO I WITRAŻE

Jestem autorką „Ożywionej instalacji manekinów” – to manekiny, poprzez które protestuję przeciwko samotności i bezradności człowieka w tłumie. Stworzyłam kilka cykli obrazów olejnych: 

"Być kobietą…” (2017-2019) poświęconego kobietom, w tym aktów kobiecych.
„Cienka nić” (2018), jako wynik przemyśleń nad cienką granicą jaka dzieli sukces i porażkę.obietom, w tym aktów kobiecych.
„Kwiaty polskie” (2015/2016) jako serii 100 obrazów. dająca możliwość zestawienia w jedno dzieło pt. -„Biało-czerwona miłość Katarzyny Czajka – przemyślenia”.
„Akty” - jako bunt przeciwko traktowaniu kobiet jako przedmiot, choćby pożądania.
„Pokochać siebie” (2016) z ważnym przesłaniem, że zmianę należy rozpocząć od siebie.
„Z miłości do…” (2015) – prezentowanych wielokrotnie w kilku miejscach w Warszawie.cząć od siebie.
„Bożenki” - seria obrazów przedstawiająca kobiety bez twarzy.
"Chcę wiedzieć, dokąd mogę pójść” - cykl obrazów abstrakcyjnych, pokazujących ograniczenia na jakie napotykamy i moment ich obejścia.
„Mój ogród”- to tęsknota za przyrodą, wolnością, kolorem, słońcem.
„Ci, których kocham” - to cykl obrazów namalowanych podczas pandemii, gdy byliśmy wszyscy zamknięci, a ja tęskniłam za ludźmi.
W ramach otrzymanego stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu tworzę cykl „Pokochać siebie… w Polsce” - cykl obrazów w kolorach białym i czerwonym, figuratywnych, pokazujący mój stosunek do wywyższania tego co zagraniczne, a niedoceniane w Polsce. Gloryfikujemy zagranicę, a nie widzimy Sąsiada, który odnosi sukcesy. - wystawa odbędzie się w sierpniu 2021 r.
Oraz cykl ”Kicz projekt - ja chcę na wakacje, ja chcę do ludzi.” - Tu wyżywam się kolorystycznie, bo tęsknię za normalnością, za czasami, gdy dostęp do drugiego człowieka był nieograniczony. - wystawa w sierpniu 2021 r.
WYSTAWY I MEDIA

Prezentowałam swoje prace na wielu wystawach, również podczas Fashion Week w Łodzi (maj 2011) oraz na targach w Warszawie, Niemczech, Dubaju i Kazachstanie oraz w Paryżu. Moje prace można było również zobaczyć w reportażach francuskiej telewizji TV 5 MONDE, rosyjskiej telewizji Rossija Kultura oraz niemieckiej telewizji Deutsche Welle, TVN, Polsat i TVP. Potem złamałam kręgosłup i miałam sporą przerwę w mojej pracy artystycznej. Ale jestem i znowu działam.

DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA
Prowadzę na warszawskiej Pradze Północ w Centrum Praskie Koneser Galerię Dom ze sztuką oraz Czajka art Gallery. Tutaj można na żywo obejrzeć resztki moich starszych prac, zupełnie nowych, porozmawiać i dokonać zakupu.
PRACE LITERACKIE

Piszę  scenariusze filmowe, szkoliłam się w StoryLab.Pro i jestem nadal przed debiutem., Napisałam między innymi Cienka nić, Pociąg do życia. W tym roku napisałam powieść „Pociąg do życia”, na podstawie wcześniej napisanego scenariusza filmu fabularnego. W pracach literackich poruszam sprawy społeczne, z którymi nie potrafię się pogodzić. Pracuję nad pozyskaniem funduszy na realizację filmu pt. „Cienka nić”.
PRODUKCJA I ORGANIZACJA
Udało mi się być organizatorką produkcji kilku filmów reklamowych, w tym: Wyreżyserowałam i wyprodukowałam - w ramach prowadzonej Fundacji „Godnie Żyć” bajki edukacyjne dla dzieci przedszkolnych – projekty współfinansowane przez NBP (2016): „O historii pieniądza – opowieści Złociszka” oraz „O oszczędzaniu – opowieści Złociszka”. Jestem Producentką reportażu „Bezdomni przy Dworcu Wschodnim, czyli Cienka nić” , spotów reklamowych dla Fundacji Godnie Żyć, oraz dla Dorum Art, oraz innych.
WYDARZENIA KULTURALNE
Jestem organizatorką recitali chopinowskich w ramach Lata Konesera 2020 pod patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz koncertów muzyki klasycznej w ramach Jesieni Konesera 2020, przerwanych przez obostrzenia drugiej fali pandemii Covid-19. W ramach uzyskanego finansowania ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka 2021 jestem Inicjatorką i organizatorką cyklu koncertów muzyki klasycznej, pod nazwą Koncerty Czwartkowe i Jesień z muzyką poważną. Tu mam wielką przyjemność współpracować z red. Janem Popisem i Małgosią Górską w Centrum Praskie Koneser.
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Szczerze mogę pochwalić się, że jestem mocno zaangażowana w tematykę społecznego wykluczenia. Realizuję projekty związane z aktywizacją zawodową i społeczną osób zagrożonych wykluczeniem i bezdomnością. W ramach prowadzonej przeze mnie Fundacji Godnie Żyć, zorganizowałam wiele wydarzeń artystycznych mających na celu propagowanie zmiany postaw społecznych wobec osób zagrożonych wykluczeniem. Utworzyłam „Dom Antoniego” – punktu poradnictwa psychologicznego, prawnego i zawodowego oferującego bezpłatną pomoc potrzebującym w trudnej sytuacji.
Katarzyna Czajka